İzmir’de Newroz yüzlerce kişinin katılımıyla kutlanıyor

İZMİR- İzmir’de Newroz kutlamaları başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen kutlamalar için yüzlerce kişi alana iki farklı koldan Türkçe ve Kürtçe, “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Biji berxwedana zindana” ve “Biji Newroz, biji sosyalizm” sloganları ile giriş yaptı.

Kadınların yöresel kıyafetleriyle geldiği alanda, HDP İzmir İl Binası’na yönelik silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın posterleri ve DEM Parti başta olmak üzere çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının bayrakları taşındı.

Newroz programı kapsamında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, Halkların Demokratik Kongresi Eş Sözcücü Cengiz Çiçek, Dem Parti İzmir Milletvekili İbrahim Akın konuşma yaptı.

‘RABE DEM DEMA AZADİYE’ SLOGANIYLA DÜZENLENDİ

Program öncesi yapılan müzik dinletinin ardından özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından Newroz Tertip Komitesi katılanları selamladı. Tertip Komitesi Başkanı Hacay Yılmaz, bu yıl ki Newroz’u “Rabe dem dema azadiye” sloganıyla yaptıklarını belirterek, “Tüm halklarımızın Newrozu kutlu olsun” ifadelerini kullandı. Yine DEM Parti İl Eşbaşkanları Vezan Karabulut ve Mehmet Kuruş halkı selamlarken, Barış Anneleri de katılanların Newroz’unu kutladı.

NEWROZ ATEŞİ ANTER VE ÇAĞLAR TARAFINDAN YAKILDI

Newroz ateşi Musa Anter’in kızı Rahşan Anter ile Zekiye Alkan’ın kardeşi Meziyet Çağlar tarafından yakılırken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayları Türkan Aslan Ağaç ve Akın Birdal da program kapsamında konuşma yaptı.

Akın Birdal, “Bugün, yarın ve 21 Mart’ta yanan Newroz ateşi yolumuzu aydınlatıyor. Newroz ateşi isyandır, direniştir, adalet, barış, özgürlüktür. DEM Parti şimdi halklarımıza bir fırsat ve seçenek sunuyor. Eşit, özgür, katılımcı ve demokratik bir İzmir şimdi sizin elinizde. İzmir’i barışın, özgürlüğün, adaletin, kardeşliğin kenti yapmaya var mısınız?” dedi.

Selahattin Demirtaş ve Selçuk Mızraklı’nın Kürt sonunun çözümü için İmralı ve Ankara’yı işaret ettiğine de değinen Birdal, “Yolumuz üçüncü yol. Yolumuz halklarımızın, barış, eşitlik, özgürlük, emek, yoludur” ifadelerini kullandı.

Türkan Aslan Ağaç ise, “Bugün Newroz, bugün serhildan günü. Newroz Diyarbakır zindanında bedenleriyle zalimlerin karanlığını yırtan ateştir. Newroz bütün dillerin bütün kimliklerin kültürlerin eşitçe hakça bir arada yaşama istek ve arzusudur. Newroz Kürdistan’da Dicle’dir Fırat’tır. Newroz ‘Jin jiyan azadi’dir. Newroz, hakikat, umut, geleceğimizdir. Newroz bayramınız kutlu olsun” dedi.

Yerel demokrasiyi savunduklarını vurgulayan Ağaç, “Bulunduğumuz bu kent binlerce yıldır uygarlıkların beşiğidir. Çok kimlikli, çok kültürlü, çok inançlı toplumsal yapıya sahip kendine özgü bir yaşam hakkı olan bir kenttir. Bugün İzmir’de demokrasi ve barışın tesis edildiği gelecek için özgür ve yaşanabilir bir kent olmayı İzmir’de hak ediyor. Hepimizin bu kentin barındırdığı olanak ve kaynaklara erişme onları eşit adil biçimde paylaşma, haklardan eşit yararlanma, kolektif ihtiyaç ve ortak hayallerimiz doğrultusunda kentleri özgür mekanlara dönüştürmemiz gerekmektedir. DEM Parti olarak rejimin ayrımcı ve milliyetçi politikalarına karşı eşitlik ve özgürlük bayrağını yükseltmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x